Sud plný medu a zlobivý synek
Když máš med, ber lžíci hned, říká přísloví. Škoda, že ho neznal ten muž, který vzal do ruky místo lžíce hůl. Poslechněte si, jak to všechno bylo.
Ten člověk žil v lese. Měl tam malé hospodářství, které obstarával sám. Ani nevíme, proč se neoženil. Snad nechtěla žádná nevěsta za ním do lesa, mezi jezevce a medvědy, snad se bály dívky včel, snad se jim to zdálo daleko do města - zkrátka muž byl svobodný. Jeho největší radostí byly včeličky. Nastavěl si řadu úlů a opravdu se o včelstva staral. Proto míval vždycky dostatek medu, který jezdil prodat na trh. Včely měly hodně pastvy v lese a lesní med prý bývá nejlepší. Aby mu nasbíraný med nikdo nevymlsal nebo neukradl, vymyslel si muž zvláštní skrýš. Opatřil si kameninový sud, přivázal ho na provazy a vytahoval nad svou postel ke stropu. Tam ho měl nejlépe na očích, když večer před usnutím přemýšlíval o světě a o včeličkách. A kdyby se náhodou chtěl na jeho voňavé bohatství dobývat mlsný medvěd, čekala na něho vedle postele mohutná hůl.
Jednou, to už byl sud skoro piný, začal včelař uvažovat:
»To je letos med! A co ho je! Za ten kápne alespoň deset dukátů! Vlastně bych se už skoro mohl oženit, takové peníze by leckterá brala. Nic by nekoukala, že tu žijeme mezi včelami. «
Pak ho napadlo, že samotný med na získání nevěsty asi stačit nebude. To není moc lákavé hospodářství.
»Jenom včely, to by asi nešlo. Musíme mít i nějaká domácí zvířata, to je majetek. Dám do pořádku plot a nakoupím pár slepic. A hlavně několik ovcí s beranem. Ty budou mít zakrátko jehňata, jehňata prodám a koupím si jednu dvě krávy. Budou telátka, ta také vezmu na trh a bude hnedle pár klisen. Od kobylek se brzy dočkám hříbat a s tím už vydělám hromadu peněz. Ženě se pak bude chtít přebývat na samotě s včeličkami. Budeme mít synáčka, a to bude radost! «
Muž se na posteli potěšením až posadil, jak si to všechno živě maloval před očima. Najednou mu však přeletěl po čele mrak:
»Co když bude kluk zlobit? Páni mládenci bývají pěkní uličníci. Jako bych to viděl. Řeknu jednou, on nic, řeknu podruhé, neposlechne, zavolám potřetí, něco mi odsekne a stejně nepřijde. Co pak?«
Včelař se tvářil teď velmi rozzlobeně. Popadl hůl, která stála vedle postele a čekala na medvědy, a řekl:
»Jen ať si něco takového zkusí! Jak něco řekne, už ani neceknu, popadnu hůl a hvízd! Hvízd!«
Než si v tom rozčilení uvědomil, že kluka žádného nemá, už dostal sud s medem nad jeho hlavou dvě pořádné rány. Zapraskalo to, nádoba se rozpadla na kusy a shora se do postele snesl úpiný vodopád, vlastně medopád. Med se hned všude roztekl, zalepil vzteklounovi oči, slepil mu vlasy a padal dál na podlahu.
To včelaře vzpamatovalo. Začal hubovat ještě víc, ale tentokrát na sebe a na svou prchlivost. Měl co dělat, aby se dostal z postele a ven z domku, jako by ležel a šlapal v lepidle. Ulepený došel k malému jezírku v lese a tam se celou noc drhl, aby se medu zbavil. Na stromě nad vodou seděly sovy a udiveně kroutily hlavou, co tam vlastně dělá. Co by dělal? Určitě nemyslel na to, že lesní med je ze všeho nejlepší. Leda tak na krajíci chleba, ale ne ve vlasech a v posteli. Pochybuji však, že by v nejbližší době dostal chuť na med.
A jak dostal med z postele a z podlahy, to už vůbec nevím. Snad tam ve dne létaly na sbírku včeličky, snad se přiživili mravenci, snad i mlsný medvídek přišel na hostinu. Až do zimy musel muž spávat ve stáji a žádné jehňátko nebo telátko či hříbata ho tam nezahřívaly. Zda si to některá nevěsta rozmyslela, také nevím. Musela by být dozajista odjinud, od nás určitě nebyla.